A kávéról
A Koerintji Barokah Bersama kooperatíva 320 tagja egy a Kerinci hegy lábánál fekvő fennsíkon élnek és termelnek, Szumátra szigetén. A Kerinci hegy egyike a Csendes-óceáni tűzgyűrűt alkotó 452 vulkánnak, melyek egy 40000 kilométer hosszú lópatkó formájú hegyláncot alkotnak, folyamatos kitörések jellemzőek rájuk, a tektonikus lemezek mozgásának eredményeként. A Kerinci hegy kitöréseiből következve a környező vidéket beteríti a tápanyagokban gazdag vulkanikus talaj, rendkívül dús és élénk az életvilág.
A kooperatívát Triyono irányítja, ő segíti a tagokat kávéik feldolgozásában és pörkölésében. Egy teljesen felszerelt pörkölő üzemmel rendelkeznek, ideértve egy cupping labort, ami a szárító malom mellett található. Ez különösen elismerésre méltó, hiszen a kooperatíva viszonylag fiatal, 2017 közepén alapították.
Termesztés
Szumátra majdnem összes farmja kis méretű, átlagosan 0,5 és 2,5 hektár közé esnek. A legtöbb esetben a helyi termelők elsőszámú bevételforrása a kávé, de nagy részük más zöldségeket, burgonyát és gyümölcsöket is ültetnek a fáik mellé. A családok étrendjének jelentős részét ezek a növények adják.
A kávétermesztés mellett sok farmer vállal munkát a környező tea ültetvényeken. A kávéhoz hasonlóan a régió egyik főbb pénzforrása a tea is. A nagyobb ültetvények gyakran közvetlenül a kávé farmok mellett helyezkednek el, a kávészüret befejeztével a farmerek átmennek az ültetvényekre és teát szüretelnek, mint alkalmi munkaerő.
Egyre több és több kezdeményezést indítanak a szunátrai farmerek, hogy kooperatívákká szerveződjenek. A múltban az egyes farmereknek nem volt nagy hatásuk arra, hogy jó árat kapjanak cseresznyéikért és szárítmányaikért. Kooperatívaként meg tudják osztani egymás között a nyersanyagaikat, képzések szervezhetnek és jobb árakat harcolhatnak ki maguknak.
Szüret és feldolgozás
Szüreti időszakban a kávét kézzel szedik, a munka túlnyomó részét a közvetlen család végzi. Szüret után a kávét egy UPH begyűjtő központba szállítják. Ezekben a központokban a kooperatíva megvásárolja és feldolgozza a cseresznyéket, majd innét kerülnek a központi malomba. Lényegében egy UPH úgy funkcionál, mint egy kisebb mosóállomás. Triyono kilenc ilyen, a kooperatíva tulajdonában lévő UPH állomást működését irányítja.
A működés áramvonalasításában egy mezőgazdasági szakember nyújt technikai segítséget, hogy minden állomáson ugyanazokat a procedúrákat alkalmazzák a kávécseresznye feldolgozására. Mindegyik UPH más és más területért és farmer csoportért felelős.
Ennél az anaerób eljárású tételnél először a kávét lebegtetik, sűrűség alapján szétválasztják. Ezt követően magaságyakra fektetik és kézzel kiválogatják az éretlen, túlérett és sérült cseresznyéket. Ezután az érett cseresznyéket légmentes, 20kg-os műanyag zsákokba zárják, amiket hűvös (kb. 18-22 Celsius fokos), száraz helyen tárolnak 7 napig.
A 7 nap elteltével a cseresznyéket pépesítik és újra magaságyakra fektetik száradni. Az ágyak sátrakban helyezkednek el, ami óvja a kávét az esőtől és erős napfénytől. A kávé így szárad 20-23 napot, ha megszáradt a kávét lehántolják és kézzel válogatják.